Binaların dış cephe olarak adlandırılan bölümlerinin tuğla ile değilde cam ile kaplanmasıdır. Günümüzde camın her alanda oldukça yaygın olarak kullanılması ile binaların dış cepheleri tuğlaların taşıyıcı bir özelliği olmamasıyla beraber cam ile kaplanmaya başlandı. Gelişen teknoloji ve endüstri devrimi ile birlikte mühendislik alanlarındaki yeni gelişmeler ve buluşlar bizlere artık mimari alanda bir sürü yenilikler sunmaktalar. Eski dönemlerden bu günümüze kadar gelmiş ve gelişmesini sürdürmeye devam eden malzemelerden biri olan cam bu çağdaki günümüz mimarisinde de yerini almış ve karşımıza giydirme cephe olarak çıkmıştır.

Giydirme cephe tarihte ilk olarak 1820 yılında iki katlı bir banka binasına yapılmıştır. Giydirme cephe modasının başlamasına neden olan ilk gökdelen 1883 yılında Chicago'daki Home Insurance binasıdır. 1884- 1866 yıllarında yapılan Palm House ilk cam binalardan biridir.

İlk cam patenti 1904 yılında Belçika'da alınmıştır. Bu gelişimle beraber camların metal objeler ile birlikte kullanımı günden güne yayılmaya başlamıştır. İlk Avrupa'da görülmeye başlayan giydirme cephe zamanla Türkiye'de de yavaş yavaş yerini almaya başlayarak günümüzde yapılan neredeyse her binada görülmektedir.

Giydirme Cephe Özellikleri:Giydirme cephe

  • Hızlı uygulanır.
  • Seri bir şekilde üretilir.
  • Sabit değildir. Taşınmaya uygundur.
  • Göze hitap eder, şık ve gösterişlidir.
  • Kir tutmaz.
  • Temizliği kolaydır.

Giydirme Cephe Türleri:

Giydirme cepheleri, cephede kullanılan panellerin ağırlıklarına göre 2 farklı şekilde sınıflandırılmaktadır.

  1. Ağırlığı 100 kg/m2'den küçük panellerden oluşan sisteme Hafif Asma Giydirme Cephe denir.
  2. Ağırlığı 100 kg/m2'den büyük panellerden oluşan sisteme Ağır Asma Giydirme Cephe denir.

Hafif asma giydirme cephe sisteminde PVC tarzı doğrama çıtaları aralarına, cam paneller geçirilerek yapılan cephe türüdür. Bir taşıyıcı iskelet oluşturularak cam veya opak panellerin iskelete geçirilmesiyle oluşturulur.

Ağır asma giydirme cephe sisteminde kullanılan panellerde beton kullanılır. Normal beton, hafif beton ve gaz beton gibi malzemeler kullanılır.

Kalıp teknolojisinde ki gelişmeler dolayısı ile artık betona istenilen şekiller kolaylıkla verilebilmektedir. Betonun ısı katsayısı yüksek olduğu için ağır asma giydirme cephe sisteminde ısı yalıtımı kullanılması zorunludur. Betonun ağır olması sebebiyle binanın taşıyıcı kolonlarına fazladan ölü bir yük getireceği için bağlantı elemanlarının doğru ve sağlam bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi durumda taşıyıcılar hasar görerek tehlike arz edebilir. Maliyet ve uygulama açısından zor olduğu için dünyada ve Türkiye'de pek tercih edilen sistem değildir.

Paylaş ve Yorum Yap